Experimentfilm c/o CinemAfrica

Onsdag 6 okt kl. 21.00, M/S Borgila Södermälarstrand kajplats 16

Heaven Reaches Down To Earth
Tebogo Malebogo / Sydafrika / 2021 / 10 min
Genom ett lyriskt berättande och fantastiskt foto skildrar regissören den emotionella utvecklingen i en laddad relation mellan två män. En ögonblicksbild av queerness och maskulinitet i Sydafrika.

Fluorescent Sin
Amirah M. Tajdin / Kenya / 2011 / 8 min
På en bänk i Nairobis ikoniska centralstation hittar vi en mystisk dragqueen. Hon röker en cigarett och tårar trillar sakta nedför hennes kinder. Ett nervsammanbrott är nära. Fluorescent Sin är en poetisk skildring av mellanförskap i vilken regissören utmanar normer kring skönhet, sexualitet och ideén om det vara “annorlunda”.

Reluctantly Queer
Akosua Adoma Owusu / Ghana/USA / 2016 / 6 min
En ung homosexuell man från Ghana har slits mellan kärleken till andra män och kärleken till en mor som inte kan acceptera hans sexualitet. Genom brev fyllda av oro och tvekan skildras den unge mannens inre tankar och hans erfarenheter av att vara queer i samtidens Ghana.

BMB
Heidi (Jade) Ramírez / Spanien / 2021 / 7 min
BMB står för Black, Muslim och Bi – tre identiteter som regissören Dafne C. utforskar i denna personliga, experimentella kortfilm. Filmen är ett samlingsverk med fyra dikter av Dafne C. som rör sig från hens kamp mot fördomar till självacceptans och frigörelse.