6film PRESENTERAR: PORR SOM AKTIVISM

Torsdag 5 oktober kl 19.30, Snickeriet, Brännkyrkagatan 95


LO-FI CHERRY, FEMINISTISK TENTAKELPORR & SAMTAL OM SEXPOSITIVT COMMUNITYBYGGANDE

Konstnären och producenten Lo-Fi Cheery producerar videor och workshops främst med fokus på feministisk tentakelporr. Hon har tidigare varit med i filmer av bland annat  Bruce La Bruce, Shulea Cheang och Goodyn Green. Hennes arbete syftar till att vara pedagogiskt och att inspirera människor att tänka utanför ramarna, efter Lo-Fi Cherry Porno Pics slogan: The art to the porn to the People 

Nyligen vände hon sina DIY-teorier inåt till det lokala communityt av oberoende producenter, i syfte att skapa struktur, för administrering och omsorg för de begåvade amatörerna och semi-professionella som arbetar med att skapa sexuellt innehåll i Berlin. Projektet heter Broken House och innehåller en serie möten och publikationer som uttrycker aktuella ämnen från scenen.  

Under första timmen kommer Lo-Fi Cherry visa flera av hennes smaskiga filmer och berätta om sitt filmskapande och Broken House. 

Efter en liten paus – perfekt tillfälle att ta ett glas i baren så blir det ett panelsamtal om Sexpositivt-Communitybyggande. Modererat av Zafira Vrba Woodski, samtalet hålls på engelska.