Enchanted queer fantasy

54 min
Rullar i Korvfabrikens filmrum – Styckmästargatan 6

Kom in i en queer fantasivärld där du möts av rävar i drag, godzilla, en död fågel som gör dig lesbisk och förtrollande frukt och sexiga morötter.

A Bird Hit My Window and Now I’m a Lesbian
AJ Dubler, Carmela Murphy / USA / 2024 / 9 min / english
Efter att en mystisk flicka dyker upp vid Grays dörr med kroppen av en fågel som just hade krossat hennes fönster, förändrar en improviserad fågelbegravning Grays sätt att se på sig själv och sin lesbiska identitet.

Clotilde
Maria João Lourenço / Portugal / 2023 / 4 min / latin
På en planet där reproduktion är obligatoriskt i invånarnas vardag finns en utomjording som bara önskar njuta av sig själv.

Coming out
Cressa Maeve Áine / USA / 2020 / 2 min / no spoken language
En historia om stolthet och acceptans berättat ur Godzilla och Lilla Godzillas synvinkel.

Dragfox
Lisa Ott / UK / 2024 / 8 min / english
Sams sökande efter identitet avbryts av en mystisk räv i grannskapet. Tillsammans ger de sig ut på en magisk resa till vinden för att upptäcka de överraskande saker de kan ha gemensamt, och hur de kan fira de sätt de skiljer sig åt.

En morots-triptyk:
Hi it’s your mother
Daniel Sterlin-Altman / Kanada / 2016 / 4 min / english
”Hi, It’s Your Mother” är en chockerande tragikomisk stop motion-kortfilm om familj och blod(iga) band.

Fuck buddy
Daniel Sterlin-Altman / Kanada / 2021 / 2 min / english
Karantänen medför svårigheter med sexuell tillfredsställelse och några förvirrande känslor kring grönsaker.

Carrotica
Daniel Sterlin-Altman / Tyskland / 2024 / 13 min / english
16 åriga Nadav skriver bög-erotik medan hans mamma, Shari, fertillitets botanist, förälskar sig i en mycket sexig morot.

ekorre